Żeńska Gimnastyka Słowiańska to holistyczny system pracy z ciałem stworzony przez kobiety dla kobiet. Składa się z 27 ćwiczeń, które stabilizują wszystkie organy wewnętrzne i systemy podtrzymujące życie. Jest formą pracy z emocjami za pomocą ciała, które jako aparat ruchu stanowi cudowny wyraz naszej kobiecości. 27 ćwiczeń podzielonych jest na 3 światy w każdym jest po 9 ćwiczeń.
W 1995 r prof. Gienadij Adamowicz (Miński Uniwersytet Pedagogiczny) wraz ze swoimi studentami przeprowadził badania etnograficzne czego efektem jest wielotomowa publikacja naukowa: „Tradycja, sztuka i kultura Białorusinów” a także ” Gimnastyka słowiańskich czarownic”.
Górny , który wykonujemy na stojąco. Przodkowie nazwali go Prawią „Kiełek” czyli świat bogów i ruchu. Pracujemy tutaj z naszą nadświadomością czyli zaufaniem do własnej intuicji. Poczucie spokoju związanego z przyszłością. Ćwiczenia mają między innymi wpływ na układ trawienny z powodu masażu organów wewnętrznych oraz utrzymaniem prawidłowej wyprostowanej postawy ciała.
Środkowy, który wykonujemy na kolanach. Nazwany przez przodków Jawią „Pień” czyli świat ludzi i informacji. Pracujemy tutaj ze świadomością czyli z komunikowaniem się ze sobą samą i światem zgodnie z własną wolą i potrzebami płynącymi z ciała. Osadzają w tu i teraz. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ również na nerki i ciśnienie tętnicze.
Dolny, który wykonujemy na kolanach i łokciach. Świat Nawii „Kępa” czyli świat przodków i sił duchowych. Pracujemy tutaj z podświadomością czyli ze schematami, programami i blokadami zapisanymi w ciele. Akceptacja przeszłości. Ćwiczenia stabilizują na przykład pracę serca, wątroby i ciśnienie krwi.
Gimnastyka jest swoistą psychoterapią ciała. Następuje Oczyszczenie, Odżywienie i Odmłodzenie we wszystkich obszarach. My tylko ćwiczymy a zadziewa się dobrze. Gdy ciało zdrowieje oraz emocje zostają uświadomione, zaakceptowane oraz wyrażone/rozładowane konstruktywnie możemy się rozwijać. Kobieta fizycznie i psychicznie się wzmacnia więc tworzy się w niej przestrzeń na rozsiewanie wokoło siebie inspiracji wychodzących z głębi jej duszy.
Kornelia Kwajzer